Artykuł sponsorowany

Aberfeldy Whisky - niepowtarzalny smak i receptura

Aberfeldy Whisky - niepowtarzalny smak i receptura

Aberfeldy Whisky to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych marek szkockiej whisky na świecie. Znakomity smak, niepowtarzalna receptura oraz długa historia sprawiają, że jest to trunek wyjątkowy, który zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników whisky. W niniejszym artykule przybliżymy historię oraz proces produkcji tego niezwykłego trunku, a także opowiemy o jego charakterystycznych cechach smakowych.

Historia destylarni Aberfeldy

Destylarnia Aberfeldy została założona w 1896 roku przez braci Johna i Tommy'ego Dewarów, którzy postanowili stworzyć własną whisky, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na ten trunek. Wybrali oni malowniczą dolinę rzeki Tay w Szkocji, gdzie znaleźli idealne warunki do produkcji whisky - czystą wodę oraz dostęp do lokalnych upraw jęczmienia. Od tamtej pory destylarnia Aberfeldy pozostaje w rękach rodziny Dewarów i kontynuuje ich tradycję.

Proces produkcji Aberfeldy Whisky

Kluczowym elementem w procesie produkcji Aberfeldy Whisky jest starannie wyselekcjonowany jęczmień oraz woda źródlana z rzeki Pitilie Burn, która przepływa przez teren destylarni. Jęczmień jest najpierw moczymy, a następnie suszony, co pozwala na wydobycie słodów cukrowych niezbędnych do fermentacji. Następnie jęczmień jest mielony i mieszany z wodą, tworząc tzw. "mash". W trakcie fermentacji powstaje alkohol oraz wiele innych substancji, które wpływają na smak i aromat whisky.

Destylacja odbywa się w miedzianych alembikach, które pozwalają na kontrolowanie procesu oraz oddzielanie alkoholu od innych substancji. Aberfeldy Whisky jest destylowana dwukrotnie, co pozwala na uzyskanie wyjątkowego smaku oraz czystości trunku. Po destylacji whisky jest starzona w dębowych beczkach, które nadają jej charakterystyczny kolor oraz dodatkowe nuty smakowe.

Charakterystyka smaku Aberfeldy Whisky

Aberfeldy Whisky słynie z bogatego, owocowego smaku oraz delikatnych nut miodowych i waniliowych. W zależności od czasu leżakowania oraz rodzaju beczek użytych do starzenia można wyróżnić różne warianty tego trunku. Aberfeldy 12 Years Old to klasyczna wersja whisky, która zachwyca głębokim smakiem owoców, miodu oraz przypraw korzennych. Aberfeldy 16 Years Old to bardziej wyrafinowany trunek, który zyskuje dodatkowe nuty czekolady oraz karmelu dzięki starzeniu w beczkach po sherry.

Aberfeldy 21 Years Old to prawdziwe arcydzieło, które zachwyca bogactwem smaku oraz aksamitną teksturą. W jej aromacie można wyczuć nuty suszonych owoców, orzechów oraz przypraw korzennych. Wszystkie warianty Aberfeldy Whisky łączy doskonała jakość oraz niepowtarzalny charakter, który sprawia, że są one tak cenione przez miłośników whisky na całym świecie.

Aberfeldy Whisky to nie tylko wyjątkowy trunek, ale także symbol szkockiej tradycji oraz ducha przedsiębiorczości rodziny Dewarów. Dzięki niezmiennej recepturze oraz dbałości o najwyższą jakość każdego etapu produkcji Aberfeldy Whisky zdobyła uznanie na całym świecie i stała się jednym z najbardziej pożądanych trunków wśród koneserów whisky.