Artykuł sponsorowany

Jakie usługi oferuje stomatolog?

Jakie usługi oferuje stomatolog?

Stomatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorób związanych z jamą ustną. W poniższym artykule omówimy siedem głównych usług oferowanych przez stomatologów, które pomagają pacjentom utrzymać zdrowy i piękny uśmiech.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to gałąź stomatologii, która skupia się na leczeniu próchnicy zębów oraz innych problemów związanych ze strukturą zębów. Zabiegi te obejmują m.in. wypełnianie ubytków, leczenie kanałowe czy odbudowywanie zębów za pomocą koron. Stomatolog zachowawczy może również pomóc pacjentom w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej poprzez edukację dotyczącą higieny jamy ustnej i profilaktykę przeciwpróchniczą.

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna ma na celu poprawę wyglądu zębów i uśmiechu pacjenta. Do usług stomatologicznych z tej dziedziny należą m.in. wybielanie zębów, licówki, korony czy mosty protetyczne. Stomatolog estetyczny może również pomóc pacjentom w poprawie kształtu, wielkości i pozycji zębów, co może przyczynić się do zwiększenia pewności siebie i satysfakcji z własnego wyglądu.

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego zgryzu oraz wad zgryzu spowodowanych przez nieprawidłowe ustawienie zębów. Leczenie ortodontyczne może obejmować stosowanie aparatów stałych, ruchomych lub nakładkowych, które mają na celu stopniowe przemieszczenie zębów do prawidłowej pozycji. Ortopeda może również współpracować z innymi specjalistami, takimi jak chirurg szczękowo-twarzowy, w celu skorygowania bardziej zaawansowanych wad zgryzu. Jeśli chodzi o te i inne usługi, jakie oferuje stomatolog, Gdańsk i okolice to rejon działania specjalistów takich jak SeaMed.

Periodontologia

Periodontologia to gałąź stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł czy choroba przyzębia. Periodontolog przeprowadza zabiegi takie jak skalowanie i root planing (głębokie czyszczenie zębów), chirurgiczne leczenie kieszonek dziąsłowych oraz przeszczepy kości i błony śluzowej. Leczenie periodontologiczne ma na celu zapobieganie dalszemu postępowaniu choroby przyzębia i utracie zębów.

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odbudową utraconych zębów oraz funkcji żucia za pomocą protez zębowych. Protetyk może zaprojektować i wykonać różnego rodzaju protezy, takie jak protezy częściowe, całkowite, stałe czy ruchome. Celem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie pacjentowi komfortu, funkcji żucia oraz estetyki uśmiechu.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna obejmuje zabiegi chirurgiczne wykonywane w jamie ustnej, takie jak ekstrakcja zębów (w tym ósemek), leczenie torbieli czy guzów, a także zabiegi implantologiczne. Chirurg stomatologiczny może również przeprowadzać bardziej zaawansowane zabiegi, takie jak operacje rekonstrukcyjne szczęki czy twarzy w przypadku urazów czy wad wrodzonych.