Artykuł sponsorowany

Kiedy należy iść z psem lub kotem do chirurga weterynarza?

Kiedy należy iść z psem lub kotem do chirurga weterynarza?

Decyzja o zabiegu chirurgicznym u naszego pupila może być trudna i stresująca. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w wielu przypadkach operacja może znacząco poprawić jakość życia zwierzęcia, a nawet uratować mu życie. W tym artykule omówimy sytuacje, w których konieczna może być wizyta u chirurga weterynarza oraz jakie zabiegi są najczęściej wykonywane u psów i kotów.

Najczęstsze przyczyny zabiegów chirurgicznych

Chirurgia weterynaryjna obejmuje szerokie spektrum zabiegów, które mają na celu zarówno leczenie chorób, jak i poprawę komfortu życia zwierzęcia. Do najczęstszych przyczyn poddawania psów i kotów zabiegom chirurgicznym należą między innymi usunięcie guzów, kastracja czy sterylizacja, usuwanie ciał obcych z przewodu pokarmowego oraz operacje ortopedyczne. W przypadku guzów ważne jest szybkie działanie – im wcześniej zostanie usunięty guz, tym większe są szanse na powodzenie leczenia. Kastracja i sterylizacja to zabiegi mające na celu kontrolowanie populacji zwierząt oraz zapobieganie niektórym chorobom, takim jak torbiele jajników czy nowotwory sutka u samic.

Objawy wskazujące na potrzebę konsultacji z chirurgiem weterynarzem

Właściciele zwierząt powinni być świadomi sygnałów, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji z chirurgiem weterynarzem w Chorzowie. Do takich objawów należą między innymi utrata apetytu, wymioty, biegunka, krwawienie z nosa lub odbytu, trudności w oddawaniu moczu czy kału, utrata masy ciała, powiększenie brzucha oraz widoczne zmiany skórne. Jeśli zaobserwujemy u naszego pupila którykolwiek z tych objawów, warto jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. W przypadku niektórych chorób czas może być kluczowy dla powodzenia leczenia.

Diagnostyka przed zabiegiem chirurgicznym

Przed podjęciem decyzji o zabiegu chirurgicznym konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Lekarz weterynarii może zlecić różne badania, takie jak badania krwi, rentgen czy ultrasonografię, aby dokładnie ocenić stan zdrowia zwierzęcia i określić, czy jest ono odpowiednim kandydatem do operacji. W przypadku guzów konieczne może być również pobranie próbki do badania histopatologicznego, które pozwoli na określenie rodzaju nowotworu i ewentualnych dalszych działań terapeutycznych. Ważne jest również przeprowadzenie badań przedoperacyjnych, takich jak ocena funkcji nerek czy wątroby, które pozwolą na dostosowanie anestezji do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Ryzyko i powikłania po zabiegach chirurgicznych

Jak każda interwencja medyczna, zabiegi chirurgiczne wiążą się z pewnym ryzykiem. Należy jednak pamiętać, że współczesna medycyna weterynaryjna oferuje wiele technik i narzędzi, które minimalizują ryzyko powikłań. Do najczęstszych powikłań po operacjach u psów i kotów należą infekcje, krwawienia, reakcje alergiczne na leki czy problemy z gojeniem się rany. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zabiegu, takich jak gorączka, opuchlizna czy wydzielina z rany, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.