Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze rodzaje oscypków

Najpopularniejsze rodzaje oscypków

Oscypki to nie tylko bogactwo smaków, ale także doskonały element kulinarnego dziedzictwa Polski. Ich produkcja opiera się na wielowiekowych tradycjach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez lokalnych serowarów. Dzięki temu oscypki stanowią wyjątkowy i niepowtarzalny składnik polskiej kuchni regionalnej.

Tradycyjny oscypek owczy

To najbardziej znany i ceniony rodzaj oscypka, produkowany z mleka owczego. Charakterystyczny dla tego typu oscypka jest jego kształt zbliżony do stożka oraz wzór w postaci plecionki. Tradycyjny oscypek owczy dojrzewa przez około trzy tygodnie, co nadaje mu delikatną konsystencję i łagodny smak. Wyrób ten jest często podawany jako przekąska lub dodatek do potraw regionalnych.

Oscypek krowi

W przeciwieństwie do tradycyjnego oscypka owczego, oscypek krowi produkowany jest z mleka krowiego. Jego smak jest nieco łagodniejszy niż w przypadku oscypka owczego, a konsystencja bardziej miękka i elastyczna. Oscypek krowi jest doskonałym dodatkiem do sałatek, deserów czy przekąsek.

Oscypek mieszany

Oscypek mieszany, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z mieszanki mleka owczego i krowiego. Stosunek obu rodzajów mleka może się różnić, jednak najbardziej popularne są oscypki z równowagą pomiędzy smakiem owczym a krowim. Oscypek mieszany jest idealny dla osób, które szukają kompromisu między intensywnością smaku oscypka owczego a delikatnością oscypka krowiego.

Oscypek ziołowy

Oscypek ziołowy to wariant oscypka, który wzbogacony został o dodatek ziół, takich jak czosnek niedźwiedzi, tymianek czy oregano. Dzięki temu oscypek zyskuje nie tylko wyjątkowy smak, ale również korzystne właściwości zdrowotne. Oscypek ziołowy świetnie sprawdza się jako przekąska podczas imprez czy spotkań ze znajomymi.

Oscypek wędzony

Wędzony oscypek to kolejna odmiana tego seropodobnego przysmaku. W procesie produkcji oscypka poddaje się wędzeniu na drewnie bukowym, co nadaje mu charakterystyczny, dymny aromat oraz ciemniejszą barwę. Oscypek wędzony doskonale sprawdzi się jako dodatek do potraw mięsnych czy warzywnych.

Oscypek z dodatkami

Oscypki z dodatkami to propozycja dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego i niekoniecznie tradycyjnego. Wśród oscypków z dodatkami można znaleźć warianty z orzechami, suszonymi owocami czy nawet czekoladą. Takie oscypki świetnie sprawdzają się jako deser czy przekąska na słodko.

Oscypek kwaszone

Ostatnim rodzajem oscypków, jaki oferuje renomowany producent oscypków, jest oscypek kwaszony. To odmiana oscypka, która podczas procesu produkcji poddawana jest fermentacji kwasowej. Dzięki temu oscypek uzyskuje nieco kwaśny smak oraz bardziej miękką i wilgotną konsystencję. Oscypek kwaszony doskonale komponuje się z potrawami o wyrazistym smaku, takimi jak bigos czy placki ziemniaczane.

Oscypki są również doskonałym źródłem białka, wapnia oraz witamin z grupy B, co sprawia, że stanowią zdrową i wartościową przekąskę dla każdego. Ponadto mogą być spożywane na różne sposoby – na surowo, grillowane czy podawane z żurawiną czy miodem.